Rukomet EP: Srbija – Poljska 20:19

Rukometaši Srbije pobedom su počeli takmičenje na Evropskom prvenstvu pošto su u danskom gradu Arhusu, u meču grupe C, savladali Poljsku sa 20:19 (13:9).

U vrlo neizvesnoj utakmici „orlovi“ su prikazali igru od sjaja do očaja i nazad, i predvođeni izvanrednim golmanom Darko Stanićem nekako su uspeli da dođu do trijumfa koji im je otvorio vrata prolaska u drugu fazu takmičenja.

Na početku meča vodila se uglavnom ravnopravna borba, ali uz dosta grešaka i promašenih zicera na obe strane. Naša selekcija je delovala za nijansu bolje i u dva navrata je imala dva gola prednosti. Mogla je ta prednost da bude i veća da se Nikčević nije propisno ispromašivao u situacijama „1 na 1″, ali je Darko Stanić svojim odbranama uspeo da održi „orlove“ u prednosti.

Posle tajm-auta pri rezultatu 8:7, srpski rukometaši su zaigrali još bolje i po prvi put stigli do tri pogotka prednosti. Sa sve više samopouzdanja su igrali izabranici Vladana Matića i na poluvreme su otišli sa četiri gola prednosti, a lako su, uz samo malo više sreće, mogli i do ubedljivije prednosti.

„Orlovi“ su katastrofalno započeli drugo poluvreme i Poljaci su za samo četiri minuta došli do izjednačenja, a ubrzo potom i do vođstva. Selektor Matić je nalet protivnika pokušao da zaustavi tajm-autom, ali nije uspeo. Poljska je povela sa 15:13, a Srbija je prvi gol u nastavku postigla posle više od osam minuta igre. Bukvalno su se mučili „orlovi“ i da na golu nije bilo raspoloženog Stanića, lako je protivnik mogao već tada da prelomi meč.

Kao da su Stanićeve „otkačile“ nešto u glavama njegovih saigrača koji su počeli da igraju onako kako su činili u prvih pola sata. Serijom 3:0 srpski rukometaši su poveli sa 18:16, potom se odbranili sa igračem manje, ali ne i da povećaju prednost u trenucima kada su imali igrača više. Propustili su tada naši igrači priliku da prelome meč u svoju korist i ušlo se u neizvesnu završnicu.

Bili su „orlovi“ u finišu pomalo i miljenici sreće jer Poljaci nisu mogli da pogode ništa, pa su promašili i dva sedmerca. Četiri minuta pre kraja vodila je naša selekcija 19:17, ali Poljaci tada smanjuju zaostatak i imaju igrača više. U poslednji minut Srbija ulazi sa golom prednosti. Sve je mogao da reši Vujin 40 sekundi pre kraja, ali nije iskoristio sedmerac. Poljaci su imali poslednji napad, i to sa igračem više, ali Stanić novom odbranom donosi trijumf „orlovima“.
Sa po tri pogotka najefikasniji u našoj selekciji bili su Zelenović, Vujin i Stojković.
Naredni protivnik u sredu od 18 sati bice selekcija Rusije.