Nakon četiri godine ponovo mogućnost epiduralne anestezije? (VIDEO)
Vanstandardna usluga epiduralne anestezije prilikom porođaja trudnica na niškoj Ginekološko akušerskoj klinici, nakon četvorogodišnje pauze, ponovo bi mogla da bude uvedena kao solucija za sve buduće mame iz Niša i okoline. Porođaj na sa ovom anestezijom u niškom Kliničkom centru za sada je moguć samo ako je indikovan I na predlog konzilijuma lekara, ali su prema rečima rukovodstva ove ustanove, u toku intentzivni pregovori sa resornim Ministarstvom u vezi sa ovim pitanjem, tako da bi nakon višegodišnje pauze, i niške trudnice uskoro mogle da dobiju mogućnost da plate bezbolni porođaj.
Epiduralna, ili periduralna anestezija, nakon razmirica između Medicinskog fakulteta i KC Niš od pre nekoliko godina, od strane tadašnjeg Upravnog odbora ove ustanove, a po preporuci ombudsmana, ukinuta je kao mogućnost. Međutim sa dolaskom novog rukovodstva, na čijem je čelu sada prvi čovek NKC prof. Dr Zoran Radovanović, otpočeti su pregovori sa višim instancama u Ministarstvu zdravlja da porođaj bez bola bude ponovo moguć i na našoj GAK. Iako je u toku prošle godine na desetine žena porođeno uz pomoć ove anestezije, to je prema rečima Radovanovića isključivo rađeno na predlog konzilijuma lekara, a nikako za novac. Ipak, kako ističe, niški KC kao jedna od najvećih zdravstvenih ustanova tercijarnog tipa trebalo bi da prati evropske standarde, i da što je više moguće učini pacijentu boravak i lečenje na klinikama prijatnijim.
Ipak, jedan od glavnih problerma sa kojima se susreće bolnički centar, jeste manjak zaposlenih, posebno edukovanih anesteziologa koji bi takav porođaj mogli da isprate.
U rukovodstvu KBC Niš nadaju se da će se pregovori uskoro završiti, i da će odgovor ministarstva biti pozitivan. Ipak, kako naglašava Radovanović jedina dobra stvar od kada je ukinut epidural jeste taj što je mogućnost za korupciju i davanje mita svedena na minimum.
Cena epiduralne anestezije u beogradskim bolnicama, zavisno od ustanove kreće se od 12.000 koliko bi trebalo da je zvanična cena, do čak 20.000 dinara, dok se u pojedinim porodilištima u Srbiji uopšte ne plaća. Dostupna je u još nekoliko gradova. U GAK „Narodni front“ u Beogradu, godišnje se nekoliko hiljada trudnica bezbolno porodi, a cena je oko 12.000. Prema tvrdnjama uprave niškog KC u Nišu će zbog standarda i platežne moći, trudnice verovatno tu uslugu plaćati manje. Obično se plaća na poseban žiro-račun.